Reportaż ślubny

Każda para młoda marzy o tym, by zapamiętać na długo swój ślub. Jedną z form utrwalenia najważniejszych chwil z tego dnia jest reportaż ślubny. Wbrew pozorom jego przygotowanie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule dowiecie się, co wyróżnia reportaż ślubny oraz jaki jest jego koszt. 

Na czym polega reportaż ślubny?

Reportaż ślubny polega na udokumentowaniu wydarzeń z dnia ślubu i wesela. Zadaniem fotografa jest uchwycenie prawdziwych emocji i uczuć pary młodej oraz zgromadzonych gości. W reportażu nie ma miejsca na sztuczne pozy. Ma być to historia Waszej miłości, dobrej zabawy i autentycznych wzruszeń. Dzieło stworzone przed fotografa nie może być ciągiem przypadkowych zdjęć, a spójną historią, do której ciągle chce się wracać jak do ukochanej książki. Wszystkie ujęcia powinny emanować naturalnością i szczerością. Osoba, która będzie oglądała reportaż ślubny, powinna czuć się tak, jakby sama była uczestnikiem przedstawionych na zdjęciach wydarzeń.  

Z czego składa się reportaż ślubny?

O tym, co będzie zawierał reportaż ślubny, zdecydujecie osobiście. Aby historia była kompletna, warto zdecydować się na zdjęcia obejmujące: – przygotowania do ślubu w domu panny młodej i pana młodego, – ceremonię w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, – przyjęcie weselne.  Dodatkowo w reportażu ślubnym może znaleźć się zdjęcie grupowe, kilka pozowanych zdjęć z gośćmi, krótka sesja plenerowa w dniu ślubu lub klasyczna sesja ślubna w innym terminie.

Jak przygotować się do reportażu ślubnego?

Do reportażu ślubnego nie musicie przygotowywać się tygodniami. Jedyne, co warto zrobić w tym kierunku to wybrać dobrego fotografa ślubnego. Zapoznajcie się z jego portfolio, by sprawdzić, czy odpowiada Wam styl jego pracy. Nie mniej ważne jest osobiste spotkanie z wybranym przez Was fotografem. Rozmowa na żywo pozwoli Wam zadać krępujące pytania oraz uzyskać pomocne wskazówki. Poza tym fotograf powinien wzbudzać Waszą sympatię, bo będzie Wam towarzyszył przez wiele godzin także w stresujących momentach. Pamiętajcie, że dobry fotograf pracuje tak, że nawet nie zauważycie jego obecności.

Cena reportażu ślubnego

Koszt przygotowania reportażu ślubnego różni się w zależności od fotografa i miasta. Na cenę usługi wpływa także zakres prac (czy są to tylko zdjęcia z ceremonii czy dodatkowo z przygotowań i wesela) oraz liczba godzin, które fotograf spędzi z Wami. Średni koszt reportażu ślubnego w Polsce waha się od 3000 – 10000 zł. Oczywiście opłaty będą wyższe, jeśli zdjęcia będzie wykonywało kilku fotografów, bądź ślub będzie zorganizowany za granicą. Profesjonalny fotograf powinien mieć w swojej ofercie kilka pakietów do wyboru, które będziecie mogli zmodyfikować według własnych potrzeb. Na cenę usługi ma wpływ także to, w jakiej formie chcecie otrzymać zdjęcia (fotoksiążka, fotoalbum, odbitki, pendrive).