Śląskie tradycje ślubno-weselne

Śląsk to region Polski o bardzo pięknych i barwnych tradycjach ślubno-weselnych. O czym dokładnie mowa? Jakie tradycje ślubno-weselne można spotkać na Śląsku? Poniżej prezentujemy kilka z nich!

Trzaskanie

Do najbardziej znanych tradycji jeśli chodzi o wesele na Śląsku należy trzaskanie zwane również czaskaniem. Jest to zwyczaj, który polega na tłuczeniu szkła i porcelany przed domem rodzinnym Panny Młodej w tak zwaną wigilię ślubu. Przybyli na wydarzenie goście obowiązkowo powinni przebrać się w śmieszne stroje i zabrać ze sobą wyroby porcelanowe, a następnie wytłuc je przed domem Panny Młodej.

Zadaniem przyszłej małżonki jest wysprzątanie wszystkich potłuczonych elementów. Dawnej musiała robić to sama, lecz z biegiem czasu wprowadzono pewne modyfikacje i obecnie, coraz częściej w tym obowiązku pomaga też przyszły Pan Młody, do którego należy również częstowanie przybyłych gości wódką oraz przekąskami ( w tym na przykład kołaczem weselnym).

Rozdawanie kołacza weselnego

Na kilka dni przed ślubem narzeczeni rozdają wśród rodziny, przyjaciół i znajomych paczki z kołaczem weselnym. Jest to zazwyczaj sernik, makowiec i jabłecznik. Zdarzają się również przypadki, gdzie rozdawane jest ciasto z kruszonką na cieście drożdżowym. Słodkości te są symbolem zbliżającego się ślubu.

Wykupiny Panny Młodej

Kolejną tradycją są wykupiny Panny Młodej, czyli zwyczaj, w którym świadek Panny Młodej negocjuje z przyszłym małżonkiem. Co ciekawe, przyszły małżonek musi symbolicznie zapłacić, zanim dostanie kobietę za żonę. Zwyczaj ten jest o tyle ciekawy, że nie tylko trzeba wykazać się solidnym majątkiem, ale przede wszystkim pomysłowością, która sprawi, że świadkowa zostanie przekonana o tym, że zasłużył on na swoją wybrankę.

Plecenie korony i dekorowanie domu Panny Młodej

Na tym jednak nie koniec tradycji śląskich, ponieważ spotkać można również plecenie korony oraz dekorowanie domu Panny Młodej. Śląsk jest pełen niezwykłych i oryginalnych tradycji ślubnych. Korona Pani Młodej tworzona jest dzień przed ślubem, a następnie umieszczany wokół drzwi domu Panny Młodej lub wejścia na salę weselną. Nad jej stworzeniem współpracują bliscy i tradycja każe, aby każdy zaproszony wykonał kawałek od siebie na znak przekazania od siebie szczęścia oraz pomyślności dla nowożeńców na nowej drodze życia.